Problémy so zrakom
Tmavé kruhy pod očami majú rôzny pôvod – od prebdených nocí až po genetické príčiny. Hoci kruhy pod očami sú bežným kozmetickým problémom a vo väčšine prípadov nie sú znakom vážneho zdravotného stavu, nepodceňujte ich význam.
Krátkozrakosť je najčastejšia refrakčná chyba, pri ktorej lúče prichádzajúce do oka sa z diaľky lámu pred sietnicou a vzniká neostrý obraz. Krátkozrakosť sa prejavuje tým, že blízke objekty vidíte bez problémov, ale čítanie na tabuli či ukazovateľoch na ceste vám robí problémy a pri pohľade do diaľky privierate očí.
Príčina nočnej myopie nie je zatiaľ celkom známa. Na jej vzniku sa podieľa sférická aberácia (vďaka širokej zornici v tme), chromatická aberácia (vďaka veľkému podielu krátkovlnnej modrozelenej časti spektra pri zatmení ) a psychické príčiny – prehnaná akomodácia, aby bolo kompenzované neostré videnie.
Syndróm suchého oka, či už v menšom alebo väčšom rozsahu je jedným z najčastejších ochorení, ktorým v súčasnosti trpí skoro každý piaty človek vo veku do 15 do 55 rokov. Suché oko alebo syndróm suchého oka je prejavom suchého zápalu rohovky a spojivky, kedy dochádza k zníženej produkcii sĺz a k zhoršeniu kvality slzného filmu.
Ďalekozrakosť, odborne nazývaná ako hypermetropia alebo hyperopia spôsobuje, že musíte vyvíjať zvýšené úsilie pre zaostrenie predovšetkým na bližšie predmety a v istej miere aj do diaľky. Pri hypermetropii, lúče svetla dopadajúce na rohovku oka tvoria ohnisko za sietnicou, čo má za následok zníženú kvalitu videnia.
Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktorý drobcovi prekrýva jedno očko. Amblyopia, ako sa tejto očnej vade odborne hovorí, však nie je len diagnózou detí.
Zrak je náš najdôležitejší zmysel, vďaka ktorému vnímame až 80% informácií z okolitého prostredia. Oko, ako samotný orgán zraku predstavuje veľmi zložitý systém, ktorého jednotlivé časti musia pracovať v dokonalej súhre. V prípade, že dôjde čo i len k minimálnemu patologickému poškodeniu týchto jednotlivých zložiek oka, môže to mať za následok zhoršenie ostrosti videnia alebo dokonca stratu zraku.
Ak máte nepríjemné pocity, zdá sa vám, že horšie vidíte a bolievajú vás oči, mali by ste navštíviť oftalmológa, alebo optometristu. Dobré videnie je totiž v dnešnej dobe veľmi dôležité a problémy so zrakom netreba odkladať, ale riešiť. Medzi základné vyšetrenie očí patrí vyšetrenie zrakovej ostrosti, ktoré môžete absolvovať buď v očnej ambulancii, prípadne v očnej optike.
Presbyopia nepatrí medzi typickú refrakčnú poruchu a je spôsobená fyziologickým starnutím vnútroočnej šošovky. Prejavuje sa tým, že oko v určitom veku stráca schopnosť zaostriť na bližšie predmety. Presbyopia je vlastne úbytok akomodačnej rezervy, pretože v staršom veku postupne prichádza k strate elasticity tkanív v oku.
Laserové operácie očí pomáhajú ľuďom splniť si sen o živote bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Pokrok v medicíne umožnil vrátiť pacientom kvalitný zrak už krátko po zákroku a navyše bezbolestne. Pomocou lasera sa tvar očnej rohovky upraví tak, aby pacient videl dokonale. Rozdiel medzi zákrokmi spočíva v použitých operačných postupoch.
Šedý zákal (katarakta) je očné ochorenie, ktoré sa prejavuje zákalom očnej šošovky a o niečo častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov. Zdravá šošovka je číra a keď sa skalí, získava zrenica miesto obvyklej čiernej farby sivastý odtieň. To bráni priechodu lúčov svetla na sietnicu a dochádza k poklesu zrakovej ostrosti, zahmlenému videniu, pocitu stále špinavých okuliarov, prechodnému dvojitému alebo horšiemu videniu (napríklad pri riadení auta) a poruche farebného videnia, narastajúcej krátkozrakosti a astigmatismu.
Astigmatizmus je jednou z častých refrakčných chýb, ktorá spôsobuje, že časť videného obrazu je rozmazaná. Povrch rohovky je v jednej rovine viac zakrivený ako v druhej a preto svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa lomí iným spôsobom ako na mieste s menším zakrivením.
Glaukóm - nazývaný aj ako zelený zákal je chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré v prípade neskorej diagnózy a nedostatočnej liečby vedie k ťažkému poškodeniu zraku až k slepote. Vo svete je evidovaných viac ako 70 mil. ľudí trpiacich na zelený zákal. Viac ako polovica z nich sa začína liečiť neskoro a na druhej strane, na základe najnovších poznatkov o tomto ochorení, sa ukazuje, že mnoho ľudí sa lieči zbytočne. Glaukóm oka je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách.
Slepota je trvalá strata zraku, kedy postihnutý jedinec vôbec nevníma svetlo. Ako praktická (čiastočná) slepota sa označuje podstatné zníženie zrakových funkcií. Toto zrakové postihnutie je väčšinou spôsobené chorobami, prípadne zlými životnými podmienkami. Strata zraku môže byť vrodená alebo získaná. Dôvodov straty zraku je však veľké množstvo. Jedinci postihnutí slepotou používajú na uľahčenie pohybu bielu palicu alebo vodiace psy.
Škúlenie, alebo odborne strabizmus je zraková porucha, pri ktorej je porušená spolupráca oboch očí. V niektorých prípadoch je spojená so vznikom dvojitého videnia a je pri nej narušená spolupráca oboch očí. Jednoducho povedané, každé oko sa pozerá iným smerom a to tak, že jedno oko sa pozerá priamo a druhé sa pozerá iným smerom, najčastejšie do vnútra. Je to veľmi časté ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým u detí.
Farbosleposť, alebo presnejšie povedané porucha farbocitu je porucha farebného videnia, pri ktorej je porušené vnímanie farebných tónov. Pri poruche sa rozlišuje slabozrakosť a farbosleposť na rôzne farby. Prejavuje sa neschopnosťou rozpoznávania určitých farieb, zobrazením farieb v sivom nádychu a niekedy svetloplachosťou. Príčiny sú väčšinou vrodené, v ojedinelých prípadoch môžu byť získané.
Tupozrakosť (amblyopia) nepatrí medzi poruchy dioptrické alebo refrakčné ale funkčné. Môžeme ju definovať ako zníženie zrakovej ostrosti spôsobenej útlmom z nečinnosti oka. Mozgové zrakové centrum dostatočne alebo vôbec nespracováva informácie prichádzajúce z postihnutého oka ale prijíma zrakové vnemy len z druhého oka.
Zápal oka býva zapríčinený vniknutím mikroorganizmov do oka alebo jeho okolia a ich následným rozmnožením. Infekcia sa môže preniesť vzduchom, priamym telesným kontaktom, nepriamym kontaktom alebo môže preniknúť do oka aj zo vzdialenejších ložísk prebiehajúcej infekcie v organizme. Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto článku ich popíšeme len veľmi stručne. Zápaly očí môžu postihovať takmer každú časť oka a jeho okolia. Stručne ich môžeme rozdeliť na zápaly predného a zadného segmentu oka - vnútroočné zápaly a zápaly v okolí oka.
Vaše oči povedia o vašom zdraví viac ako len o dobrom alebo zlom videní. Sú oknom, cez ktoré môže lekár posúdiť aj Váš celkový zdravotný stav. Žiaden iný orgán neumožňuje také ľahké vyšetrenie stavu vašich žíl a tepien ako vaše oči. Mnohé metabolické poruchy sa prejavujú na cievach, preto sú oči často kľúčové pre ich včasnú diagnózu. Vaše oči môžu ukázať včasné známky chorôb, ktoré môžu ovplyvniť Váš zrak. Preto sú dôležité pravidelné očné vyšetrenia, aj keď nemáte problémy so zrakom.
Vžiť sa do situácie krátkozrakého a pochopiť jeho problémy nie je jednoduché. Mnohokrát ani pre skúseného očného lekára alebo optometristu. Každý krátkozraký si určite dobre zapamätal chvíľu, keď zistil, že nevidí do diaľky tak dobre ako jeho rovesníci. Toto zistenie ho sprevádza po celý život. Ten sa potom viac alebo menej, v závislosti na stupni krátkozrakosti (myopie), odlišuje od života tých, ktorý netrpia touto refrakčnou chybou. Tejto situácii sa treba prispôsobovať každý deň, po celý život. Môže to prinášať stres, zvýšené finančné náklady na život (okuliare, kontaktné šošovky), neschopnosť rovnocenného uplatnenia sa v celej škále povolaní, niekedy i predčasnú invaliditu či nesúlad v osobnom živote.
Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď nás začne trápiť bolesť očí, tak to môže mať neblahý vplyv na naše každodenné fungovanie. Dôvodov bolesti očí môže byť mnoho a ešte je potrebné rozlišovať, či dochádza k bolestiam očnej buľvy, alebo nás trápi bolesť ostatných štruktúr okolo oka.
Laserová operácia očí je pokrokovou metódou súčasnej doby, ktorá dokáže rýchlo a takmer bezbolestne korigovať zrakové chyby ľudí trpiacich očnými poruchami. Presnosť laserových zákrokov umožňuje pacientom dívať sa na svet bez dioptrických pomôcok už krátko po operácii. Povrchové laserové metódy sú vhodné aj pre pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť iné formy laserových zákrokov.
Britskí vedci zistili nárast výskytu krátkozrakosti u školopovinných detí až o 13% oproti stavu v šesťdesiatych rokoch. Čo je príčinou?
Pokiaľ máte prácu, kde musíte veľmi dlhú dobu stráviť za počítačom, určite sa vám už niekedy stalo, že po určitom čase vás začínajú bolieť oči, hlava, krk a chrbtica. Začínate byť veľmi unavený a boli by ste už najradšej doma. Tieto symptómy pociťuje väčšina ľúdí, ktorý dlhodobo pracujú s počítačom. Otázka znie, či počítač naše oči naozaj ničí alebo sa týmto problémom dá predchádzať?
Kerotokonus je nezápalové degeneratívne ochorenie rohovky, pri ktorom sa určitá časť rohovky (ktorá je zvyčajne guľovitého tvaru) kužeľovito vyklenuje, nepravidelne lomí, dochádza k jej stenčovaniu a rohovka sa jednoducho povedané nepravideľne deformuje. Tým sa môže postupne meniť potreba korekcie zraku a takmer vždy dochádza k zhoršovaniu videnia a vzniku nepravidelného astigmatizmu.
Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského tela. Jedným z nich sú aj oči. Diabetické dôsledky pre zrak môžu byť veľmi závažné a v krajnom prípade končia stratou zraku. Diabetická retinopatia je jednou z najčastejších príčin slepoty vo vyspelých krajinách aj na Slovensku. Riziko oslepnutia je u diabetikov približne 10-20- krát vyššie ako u nediabetikov.
V prvej časti sme si priblížili niektoré problémy postihujúce zrak človeka. V tomto článku pokračujeme popisom ďalších situácií, pri ktorých sa oplatí navštíviť očného lekára a nechať si oči odborne vyšetriť.
Zdravý zrak je pre plnohodnotný život nepostrádateľný. Aspoň raz do roka by si preto mal každý nájsť čas na preventívnu prehliadku u očného lekára. Sú však situácie, pri ktorých treba spozornieť a zvážiť návštevu očného lekára čo najskôr.
O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ako ich pomocou mejkapu dokonale zakryť. Väčšinou sa uspokojíme s vysvetlením, že sme sa nevyspali dostatočne a tým tento problém zmažeme zo sveta. Lenže si treba uvedomiť, že kruhy alebo opuchy pod očami môžu signalizovať napríklad aj niečo vážnejšie.
Laserová operácia očí dokáže pomôcť pri refrakčných chybách oka, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus, tiež pri liečení alebo odstránení rôznych druhov očných chorôb. Ročne pomáhajú oční chirurgovia vrátiť sa k plnohodnotnému životu veľkému množstvu ľudí. Aj u nás sú laserové zákroky stále populárnejšie. Veda pokročila míľovými krokmi vpred a laserové operácie očí sa radia k moderným operačným zákrokom. Väčšina z nich je dokonca bezbolestná. Umožňujú pacientom dívať sa na svet bez nutnosti nosenia okuliarov takmer okamžite po zákroku.
Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznymi zmenami vo vnútri oka, napríklad zákalmi v sklovci. Stáva sa Vám niekedy, že sa zahľadíte na oblohu alebo inú väčšiu svetlú plochu a zrazu vás vyrušia „poletujúce mušky“? Vždy keď ste sa chceli na ne zamerať, tak sa posunuli o kúsok vedľa? Ak teda takéto problémy máte, nerobte paniku. Diagnóza znie: mušie krídlo, poprípade lietajúce mušky (muscae volitantes).
Hoci sa pokusy o implantáciu očných šošoviek robili už skôr, o skutočnom úspechu môžeme hovoriť až s vynálezom Sira Harolda Ridleyho, ktorý 29. novembra 1949 uskutočnil v Londýne prvú implantáciu vnútroočnej šošovky z plexiskla. A ako na svoj geniálny nápad prišiel? Počas vojny Ridley pracoval ako lekár na vojenskej základni, kde sa stretával s letcami, ktorým zostali v očiach zaseknuté kúsky plexiskla, z ktorých boli vyrobené kabíny stíhačky. Cudzie teleso v oku znamená vážne komplikácie a často stratu oka, Ridleyho však zaujalo, že v tomto prípade oko kúsky plastu bez problémov prijalo.
Škúlenie nie je len typicky detský problém, ako sú mnohí presvedčení, ale môže sa tiež objaviť kedykoľvek v dospelosti. Nejde ale o čisto estetický problém, ktorý pacienti často psychicky ťažko znášajú, ale i o funkčnú poruchu priestorového vnímania a v niektorých prípadoch spojenú i so vznikom dvojitého videnia!
Sivý zákal postihuje mladých i starých, ženy i mužov, ale našťastie už jeho liečba nie je ťažká a problematická, ako to bývalo skôr. Poďte sa s nami pozrieť do histórie, ale i súčasnosti katarakty, ktorej liečba je dnes už úplne bežná, avšak predtým to rozhodne taká prechádzka ružovou záhradou nebola. Presvedčte sa sami...
Refrakčné poruchy môžeme jednoducho rozdeliť na veľké a malé. U veľkých porúch je videnie podstatne znížené, zahmlené a nepresné. Oko nie je schopné túto vadu samo vykorigovať a preto sa o to ani nesnaží. Porucha začína a končí zníženým videním a jej odhalenie nie je problematické.
V prvom rade je potrebné povedať, že očné chyby, alebo ináč refrakčné poruchy nie sú ochorením. Môžeme ich definovať ako nedokonalosti optického systému, ktoré majú za následok zníženie zrakovej ostrosti a takmer vždy ich je možné korigovať optickými pomôckami ako okuliare, kontaktné šošovky, poprípade chirurgicky, alebo laserovými operáciami. Aspoň minimálnu refrakčnú chybu je možné nájsť takmer u každého z nás, ale len u určitého percenta ľudí je potrebné nejakú očnú chybu korigovať.
Šedý zákal, odborne nazývaný katarakta, postihuje zvyčajne ľudí nad 60 rokov. Spôsobuje ho zakalenie prirodzene čírej šošovky. To znamená, že sa na sietnicu nedostáva dostatočné množstvo svetelných lúčov. Spočiatku nemusí šedý zákal spôsobiť zhoršené videnie, to prichádza až v pokročilom štádiu – máte pocit, že vidíte horšie do diaľky, obraz sa vám zdá skreslený, ste citlivý na svetlo a vidíte mierne zahmlene.
Či ste mladší a či starší, pravidelné očné vyšetrenie je veľmi dôležité pre zdravie vašich očí. Možno vás prekvapí, že aj ak nemáte žiadne subjektívne ťažkosti, mali by ste chodiť na pravidelné očné vyšetrenie. Väčšine ľudí sa odporúča navštevovať očného špecialistu najmenej raz za rok.
Hypermetropiu (ďalekozrakosť - hyperopiu) delíme podľa príčiny vzniku, teda podľa pôvodu alebo z hľadiska vzťahu k emetropii, na osovú a systémovu.