Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale priľne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku.
Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou poruchou a pomáhajú im zlepšovať videnie.
História kontaktných šošoviek
Najčastejším dôvodom, prečo pacienti vyhľadávajú oftalmologickú staroslivosť je zlepšenie zrakovej ostrosti. Odhady naznačujú, že okolo 50% americkej, európskej a ázijskej populácie využíva určitú formu refrakčnej korekcie. Navyše v dôsledku starnutia zraku (presbyopia), takmer každý človek s narastajúcim vekom ocení možnosti výhod korekcie videnia optickými pomôckami. Kontaktné šošovky sa používajú predovšetkým na neutralizáciu refrakčnej poruchy už viac ako sto rokov, ale náležité klinické úspechy dosiahli len v uplynulých desaťročiach.
Pôvodné kontaktné šošovky mali takmer výhradne rozsiahly sklerálny alebo hmatový dizajn a všetky boli vyrobené zo skla. Feinbloom vyrobil sklerálne kontaktné šošovky so sklenou optikou a plastovými držiakmi v neskorších tridsiatych rokoch, ale prvé praktické plastové (polymetylmetakrylátové alebo PMMA) rohovkové kontaktné šošovky vyvinul Tuohy v neskorších štyridsiatych rokoch.
Hydrogelové kontaktné šošovky vynašiel Wichterle v Československu v neskorších päťdesiatych rokoch. V sedemdesiatych rokoch po uznaní úlohy rohovkového okysličovania na dosiahnutie fyziologickej znášanlivosti, obe hydrogelové a priepustné kontaktné šošovky z pevného plynu získali plnú akceptáciu a nahradili PMMA kontaktné šošovky.
Mäkké silikón-hydrogelové kontaktné šošovky boli dostupné v neskorších deväťdesiatych rokoch. Tieto pokroky a ďalšie zlepšenia v materiáloch aj dizajne vyústili do kontaktných šošoviek, ktoré sú použiteľné pre väčšinu foriem refrakčnej korekcie a zároveň sú bezpečné a účinné u väčšiny pacientov.
Korekcia zraku kontaktnými šošovkami
Kontaktnou šošovkou dnes dokážeme korigovať takmer každú refrakčnú chybu ako myopiu, hypermetropiu, astigmatizmus alebo presbyopiu. Taktiež je možné využiť kontaktné šošovky na zmenu farby očí alebo sa využívajú ako terapeutická pomôcka, napr. po refrakčných mikrochirurgických zákrokoch. Pri dodržiavaní určitých podmienok nosenia, šošovky poskytujú bezpečný a efektívny spôsob korekcie zraku, aj keď by nemali úplne nahradiť nosenie okuliarov.
Komu sú kontaktné šošovky určené?
Kontaktné šošovky už dnes môže nosiť takmer každý, dokonca deti s určitými očnými problémami nosia kontaktné šošovky. Jednou z najdôležitejších výhod kontaktných šošoviek je to, že pri pozeraní do strán nie je obmedzované periférne videnie ako v prípade okuliarov, nevadia vám žiadne okuliarové rámy, takže vás nič neobmedzuje. Taktiež pre ľudí s vyššou hodnotou refrakčnej chyby majú veľmi veľký estetický význam, lebo nemusia nosiť okuliare s hrubými sklami.
Eliminácia nosenia okuliarov je obzvlášť dôležitá pre športovcov, fotografov a ľudí, ktorí majú aktívny spôsob života. Dnes sú kontaktné šošovky vyrábané predovšetkým z mäkkých pružných materiálov, takže pri vhodne zvolenej kontaktnej šošovke nie je oko iritované ako to bývalo v minulosti.
Pokiaľ uvažujete o nosení kontaktných šošoviek, najprv by ste mali navštíviť kontaktológa, ktorý urobí potrebné očné vyšetrenia a doporučí najvhodnejší typ kontaktných šošoviek na základe výsledkov merania ale aj vašich požiadaviek.
Typy kontaktných šošoviek
V dnešnej dobe existuje množstvo rôznych typov kontaktných šošoviek a tie, ktoré zvoliť sú vyberané na základe rôznych kritérií. Kontaktné šošovky môžeme rozdeliť podľa druhu materiálu, z ktorého sú vyrobené, plánu a dĺžky nosenia, účelu alebo dizajnu.
Kontaktné šošovky podľa druhu materiálu
- tvrdé kontaktné šošovky
- plynopriepustné kontaktné šošovky
- hydrogélové kontaktné šošovky
- silikón-hydrogélové kontaktné šošovky
- hybridné kontaktné šošovky
Dĺžka nosenia kontaktných šošoviek
- kontaktné šošovky na denné nosenie - denná výmena a počas spánku nepoužívať
- súvislé alebo predĺžené nosenie kontaktných šošoviek - využíva sa počas bdenia aj spánku nepretržite určitý počet dní. Tieto šošovky väčšinou obsahujú vysoký podiel vody alebo sú vyrobené z DK materiálu
- flexibilné nosenie kontaktných šošoviek - využíva sa počas dňa a príležitostne cez noc
Periodicita výmeny šošoviek
- jednodenné kontaktné šošovky – najzdravší spôsob nosenia kontaktných šošoviek, ráno nasadíte a večer vyhodíte. Predaj týchto šošoviek ma v posledných navyšší nárast nositeľov.
- dvojtýždňové kontaktné šošovky – ideálne kontaktné šošovky pre tých, pre ktorých je dôležité zdravotné hľadisko, ale nemôžu si dovoliť jednodenné šošovky. Väčšinou sa na noc vyberajú, ale existujú typy, v ktorých je možné občas aj prespávať.
- mesačné kontaktné šošovky – ešte stále najrozšírenejší typ šošoviek, aj keď intenzita nosenia mesačných šošoviek klesá. Existujú typy, ktoré sa na noc vyberajú a aj typy, ktoré je možné mať v očiach celý mesiac a prespávať v nich.
- trojmesačné kontaktné šošovky – doba nosenia je tri mesiace, ale s tým, že sa na noc vyberajú. Tento typ šošoviek už je na ústupe a už sa takmer nepoužívajú.
- ročné kontaktné šošovky – tento typ šošoviek sa už v súčasnosti takmer nepoužíva
Účel použitia kontaktných šošoviek
- terapeutické kontaktné šošovky - určené na ochranu alebo liečbu rohovky, predovšetkým pri keratokonuse
- kozmetické (farebné) kontaktné šošovky - určené na zmenu farby oka alebo na zlepšenie vzhľadu poškodeného oka
- optické kontaktné šošovky - určené na korekciu refrakčných porúch ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus alebo presbyopia
Dizajn a typ korekcie
- sférické kontaktné šošovky - s predným a zadným sférickým povrchom
- asférické kontaktné šošovky - rôzne polomery zakrivenia v centre a periférii, simulujú štruktúru rohovky
- torické kontaktné šošovky - dve hlavné roviny na seba kolmé majú rôzne polomery zakrivenia, môže byť na prednom alebo zadnom povrchu šošovky alebo obidvoch a sú určené na korekciu astigmatizmu.
- progresívne/multifokálne a bifokálne kontaktné šošovky – sú určené pre nositeľov, ktorí potrebujú inú korekciu do diaľky a inú do blízka.