Oči a zrak
Vnútroočný tlak je termín, ktorý pravdepodobne počul už každý z nás, či už pri návšteve lekára, optometristu, očnej optiky alebo inde. Čo všetko sa ale pod týmto pojmom skrýva, aký je jeho význam a dôležitosť, však mnohí nevedia. Závažnosť vnútroočného tlaku by sa dala prirovnať v súčasnej dobe tak veľmi “propagovanému“ krvnému tlaku, o ktorom každý vie, že jeho zvýšenie alebo zníženie môže mať pre človeka nepríjemné následky. Podobne by sme mohli hovoriť aj o vnútroočnom tlaku.
Zrak je náš najdôležitejší zmysel vďaka ktorému prijímame až 80% informácií z vonkajšieho prostredia. Samotným orgánom, ktorý zabezpečuje videnie je ľudské oko. Je to veľmi zložitý a dokonalý systém tvorený množstvom častí, ktoré musia dokonale spolupracovať. Medzi jednotlivé časti oka patria rohovka, spojovka, očné bielko, šošovka, sklovec, dúhovka, sietnica a mnoho ďalších častí, ktoré stručne rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.
Farebné videnie je veľmi zložitý psychofyzikálny proces, pri ktorom naše oko rozoznáva rôzne farby. Z fyzikálneho hľadiska farba neexistuje, ide len o zrakový vnem, ktorý je podmienený vlnovou dĺžkou svetla. Od rôznych predmetov sa odráža určitá časť spektra, dopadá do oka, kde spôsobí podráždenie svetlocitlivých elementov, reagujúcich na farbu - čapíkov. Na jeho realizáciu je potrebná správna a neporušená činnosť zraku a to oka ako prijímacieho orgánu, zrakovej dráhy ako prenášacieho systému a mozgových centier, vďaka ktorým si uvedomujeme a sú preto analyzátorom vnemu.
K dokonalému zrakovému vnímaniu sú potrebné jednotlivé časti ľudského oka tvoriace jeho optický systém. Jedná sa o rohovku, komorovú tekutinu, šošovku a sklovec. Optický systém sústreďuje lúče svetla tak, aby sa ich ohnisko vytvorilo na sietnici. V prípade poruchy niektorých častí dráhy svetelného vnemu dochádza k zhoršeniu, skresleniu alebo úplnej strate videnia. Vplyvom porúch sa na sietnici nevytvorí ostrý obraz a vznikajú refrakčné vady, ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a ďalšie.
Akomodácia je schopnosť oka vidieť ostro predmety nachádzajúce sa v rôznej vzdialenosti pred okom v závislosti na zmenách mohutnosti optického systému oka. Mechanizmus akomodácie nie je u všetkých živočíchov rovnaký. Napríklad u rýb dochádza k akomodácii zmenou polohy šošovky, u niektorých vtákov zväčšovaním zakrivenia rohovky a predlžovaním oka. U ľudí je akomodácia spôsobená zväčšovaním zakrivenia prednej plochy šošovky pri súčasnej zmene jej hŕubky. Akomodácia je obvykle na oboch očiach rovnaká.
Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje paleta ďalších farieb, ktoré sú určitou kombináciou už spomínaných farieb. Mnoho ľudí sa rodí s ťažko opísateľnými šedými očami, ktoré sa počas vývoja menia na modrú či hnedú farbu. Koľko však v skutočnosti naozaj o farbe očí vieme?
Jednou zo základných podmienok normálnej činnosti oka je primerané zvlhčovanie povrchu oka slzami. Nedochádza pri tom ani k hromadeniu sĺz alebo ich stekaniu na tvár. Slzy môžeme jednoducho definovať ako tekutinu, ktorá vyteká z našich očí, keď plačeme alebo keď naše oči „slzia“ – napríklad pri podráždení. Sú kvapalným produktom slzných, hlienových a tukových žliaz. V prípade, že dôjde k podráždeniu predného segmentu oka alebo k emočnému vzrušeniu, produkcia sĺz sa až niekoľkonásobne zvyšuje.
Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má tvar horizontálne uloženej elipsy, ktorá sa smerom dopredu vyklenuje a zaberá asi 20% povrchu očnej gule. Je bezfarebná, úplne priehľadná a bezcievna. Predstavuje mechanickú a chemicky nepriepustnú bariéru medzi vnútrom a vonkajším prostredím spolu so spojivkou, sklérou a slzným filmom. Z vonku hraničí so vzduchom a smerom dnu je v kontakte s komorovou tekutinou. Rohovka, vzhľadom na svoju optickú mohutnosť je najdôležitejšou zložkou optického systému oka a najväčšou mierou sa podieľa na kvalitnom videní.
Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej gule až k pupilárnemu okraju dúhovky. Svojou vonkajšou plochou nasadá na prostrednú vrstvu očnej steny a na jej vnútornú plochu sa prikladá sklovec. Sietnica funguje ako film vo fotoaparáte. Zachytáva obraz a zrakovým nervom ho posiela do zrakových centier v mozgu.Sietnicu delíme na dva stavebné i funkčne odlišné oddiely. Zadný oddiel, ktorý sa nachádza v zadnej časti očnej gule za úrovňou ekvátoru, tvorí optická časť sietnice, časťou pred ekvátorom
Ľudské oko je veľmi zložitý a dokonalý systém tvorený množstvom častí, ktoré musia dokonale spolupracovať. Oko je považované za najdôležitejší zmyslový orgán a umožňuje nám dokonalé videnie vizuálnych obrazov.
Dúhovka tvorí najviac dopredu vysunutú časť prostrednej vrstvy očnej steny. Má tvar medzikružia s centrálne uloženým otvorom zvaným zrenica. Vonkajší okraj dúhovky prechádza v riasnaté teliesko, vnútorný okraj ohraničuje kruhovitý otvor zrenice. Zrenica nie je umiestnená presne centrálne, ale je posunutá mierne mediálne. Oddeľuje čiastočne prednú a zadnú komoru očnej gule.
Pri šoférovaní motorového vozidla musí vodič priebežne sledovať nielen to, čo sa deje na ceste, ale aj údaje na prístrojovej doske. Počas sklonenia hlavy, v priemere asi o 30 stupňov, dochádza k potlačeniu ostrosti obrazu diania na vozovke, čo je spôsobené následkom pohybu očí. Pri pohľade napríklad na tachometer totiž obvykle pohyb očí cieľ prestrelí, v priemere asi o 5 stupňov, čo je okamžite vyrovnané následným pohybom očí. Po vytvorení ostrého obrazu na sietnici dochádza k jeho spracovaniu a uvedomeniu si videného. Predpokladáme však, že veľkosť čítaných číslic musí byť minimálne 5x väčšia než je minimálna veľkosť umožňujúca ich diferenciáciu. Teda až po spracovaní a realizácii informácii sa môže pohľad vrátiť do pôvodného postavenia.
Pracovné zaťaženie, prostredie, stres a iné faktory stále viac ovplyvňujú náš zrak a naše oči, ktoré dostávajú zabrať stále viac a viac. U veľkého množstva ľudí sa stále častejšie začnú prejavovať aj tie najmenšie očné chyby, ktoré je potrebné korigovať. Jednoducho povedané, nároky na naše oči a zrak sa stále zvyšujú a aj to, čo v minulosti nikto neriešil je potrebné korigovať.