V poslednej dobe sa slnečné okuliare stávajú nevyhnutným doplnkom takmer každého z nás. Slnečné okuliare už nepoužívame len v období leta, na pláži alebo v horách, ale stále častejšie sa stávajú módnym doplnkom. Módne slnečné okuliare už nie sú výsadou len filmových hviezd, športovcov a iných celebrít, ale aj pre bežných ľudí sa stávajú imidžovou záležitosťou. Slnečné okuliare teda už v dnešnej dobe vytvárajú náš imidž, ale ich hlavnou úlohou by stále mala ostávať ochrana našich očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením.
V prípade slnečných okuliarov platí, že estetický dizajn sa musí snúbiť s vysokou funkčnosťou. Dobré slnečné okuliare chránia svojho majiteľa pred nebezpečným slnečným žiarením a zároveň sú aj moderným estetickým doplnkom.
UV filter a slnečné okuliare
Slnečné okuliare by mali mať predovšetkým dostatočný UV filter, ktorý absorbuje slnečné žiarenie. Vedzte však, že ak aj majú slnečné okuliare UV filter, tak aby boli naozaj kvalitné, mali by spĺňať aj ďalšie dôležité podmienky. Veľmi dôležitá je napríklad kvalita skiel. Nemali by to byť len obyčajné lisované fólie, použité materiály by nemali dráždiť pokožku a mali by sa dať upravovať a prispôsobovať tvári.
Intenzita zafarbenia skiel môže hrať tiež veľkú úlohu, takže je potrebné si zvážiť kde a ako chcete vaše slnečné okuliare využívať. Výsledkom nekvalitných slnečných okuliarov totiž bývajú rovnaké zdravotné problémy ako pri nesprávne zhotovených dioptrických okuliaroch. Vplyvom slnečného žiarenia sa očná zornička roztiahne a ak okuliare nemajú napríklad UV filter, žiarenie do nej vstupuje ľahšie a spôsobuje zákaly šošovky a iné nezvratné zmeny.
Najpoužívanejšie slnečné filtre majú označenie číslom 3 alebo 2. Filter 0 a 1 sa používa iba pri módnych imidžových okuliaroch. a oko dostatočne nechráni. Okuliare s filtrom číslo 4 sú najbezpečnejšie a sú určené najmä k moru a na hory. Nie sú však vhodné na šoférovanie, pretože znižujú kontrast farieb. Stupeň filtra udáva výšku absorpcie svetla, to znamená, že čím je vyšší stupeň filtra tým sa znižuje stupeň oslnenia.
Okuliarové sklá slnečných okuliarov
Slnečné okuliare majú aj iné funkčné vlastnosti. Polarizačné šošovky absorbujú odrazené svetlo a sú vhodné najmä pre vodičov. Hnedé zafarbenie skiel zvyšuje vnímanie kontrastov. Žlté a oranžové sklá sú vhodné do hmly a dažďa, k moru a na kúpalisko k vode si vyberte šedozeleno zafarbené šošovky. Ideálne je, keď majú slnečné okuliare na zadnej ploche skiel aj antireflexnú vrstvu.
Aké slnečné okuliare vybrať?
Čo sa týka estetickej stránky slnečných okuliarov, tak dnes máte k dispozícií na trhu veľmi veľké množstvo firiem a značiek ktoré denne prichádzajú na trh s niečím novým. Je už len na vás čo sa vám páči a čomu dáte prednosť. Pokiaľ ste typ, ktorý podlieha módnym trendom, tak pravdepodobne bude vyhľadávať vždy aktuálne novinky predovšetkým známych módnych značiek ako Chanel, Dior, Bvlgari, Armani a iných. Ak ste však o niečo konzervatívnejší, dáte prednosť skôr typom ako Ray-Ban, Persol, Jaguár, Rodenstock, Serengeti a podobným značkám. Taktiež je na výber nespočetné množstvo športovo ladených značiek ako Tag Heuer, Rudy Project, Adidas alebo práve naopak elegantných a luxusných značiek ako Daniel Swarovski, Cartier, Fred.