Acanthamoeba (akantaméba) je rod měňavkovitých prvokov z ríše Amoebozoa. Jedná sa o bežný kozmopolitný druh meňavky, ktorá sa vyskytuje v čistých vodách, kde sa živia baktériami. Vyskytuje sa v dvoch formách, pohyblivých trofozoitov a nepohyblivých cystách. V oku však táto meňavka spôsobuje infekciu.

akantamebaZdroj: Jacob Lorenzo-Morales, Naveed A. Khan and Julia Walochnik, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Oplachovanie kontaktných šošoviek a puzdier obyčajnou vodou, ich skladovanie vo vode z kohútika, umývanie tváre s kontaktnými šošovkami alebo vyberanie kontaktných šošoviek mokrými prstami, plávanie s kontaktnými šošovkami bez ochranných okuliarov (zdrojom nákazy je voda), prípadne používanie roztokov bez konzervačných prísad nie je vhodné pre možnosť kontaminácie akantamébou, ktorá môže vyvolať veľmi vážny amébový zápal rohovky.

Vstupnou bránou infekcie je najčastejšie mikrotraumami rohovky u nositeľov kontaktných šošoviek. Toto ochorenie bolo skôr zriedkavé, až s používaním mäkkých kontaktných šošoviek došlo k jeho nárastu. Ten bol zrejmý v rokoch 2004 - 2005. Jedná sa o veľmi vážnu komplikáciu očí, spôsobenú nosením kontaktných šošoviek, na ktorú sa okamžite nasadzujú širokospektrálne antibiotiká a ošetrenie nie je bohužiaľ vždy efektívne. Výskyt vo forme cýst má za následok rezistenciu voči liečbe. Problém v liečení nastáva aj vtedy, ak osoba začne s medikáciou neskoro. Terapia je dlhodobá, trvá často mesiace až roky. Americké výskumy preukázali, že u 70% chorých akantamébou sa vyskytoval zároveň Herpes simplex vírus.

Akantaméba vnikne medzi kontaktnú šošovku a okom, ktoré napadne. Napadnuté oko spočiatku svrbí, zošedne a prejavuje sa ako povrchová keratitída. Postupne sa na ňom začne vytvárať kruhovitý fliačik - infiltrát. U všetkých pacientov sa potom prejavuje silnou bolestivosťou, fotofóbiou, zvýšenou slzivosťou, opuchom viečok a zníženou ostrosťou videnia. K najčastejším chorobám dochádza v oblastiach tropických a subtropických, ale týmto prvokom sa môžeme nakaziť aj v našej zemepisnej šírke. Napríklad výskyt ochorenia v ČR pripadá na 1 - 2 osoby ročne.

Podľa španielskych mikrobiológov tvoria ľudia s kontaktnými šošovkami 85% všetkých prípadov zápalov rohovky, na ktoré pôsobia prvoky rodu Acanthamoeba. Väčšina roztokov na uchovávanie a čistenie kontaktných šošoviek totiž tieto meňavky neodstraňuje. Takmer stopercentnú čistotu optických pomôcok vám môžu zaručiť iba jednodňové jednorazové kontaktné šošovky. Tie sa ráno zo sterilného puzdra nasadia do oka a večer vyhodia.

Pri výskume testovali španielski experti puzdra užívateľov kontaktných šošoviek a v 66% prípadov preukázali kontamináciu meňavkou rodu Acanthamoeba. Patogénne druhy tohto prvoka pritom boli objavené v kontaktných šošovkách mesačných a dvojmesačných, zatiaľ čo u denných nájdené neboli. Vedci sledovali aj výskyt meňaviek v kontaktných šošovkách používaných obyvateľmi Škótska a zistili, že riziko nákazy je tam výrazne nižšie. Je to zrejme dôsledok podstatne teplejšieho podnebia na Kanárskych ostrovoch. Lekári hľadali prostriedky, ktoré by návštevníkov Kanárskych ostrovov pred nebezpečnými meňavkami chránili. Testovali antibiotikum ciprofloxacín a dezinfekčný prostriedok chlórhexidín. Zistili, že obidva prostriedky meňavku spoľahlivo ničia. Chlórhexidín je dokonca súčasťou roztokov určených pre uchovávanie kontaktných šošoviek. Jeho koncentrácia však nebola dosť silná na to, aby kontaktné šošovky pred meňavkou spoľahlivo ochránili.

Vo Veľkej Británii ochorie touto chorobou jeden z tridsiatich tisíc užívateľov kontaktných šošoviek. V Spojených štátoch je toto číslo pätnásťkrát vyššie, zatiaľ čo v Holandsku sedemkrát. Ešte donedávna musela mať podľa nariadenia každá britská domácnosť zásobník na vodu, ktorá nebola vždy dostatočne upravená a chlórovaná. Práve takéto prostredie je najvhodnejším miestom pre rozmnožovanie akantaméby.

Určiť akantamébu priamo v rohovke môžeme pomocou konfokálnej mikroskopie. Možno ju tiež preukázať kultiváciou. Materiálom pre tieto vyšetrenia je najlepšie kontaktná šošovka a roztok na jej uchovávanie, skarifikát alebo biopsia rohovky.

Sponzor článku: VašeŠošovky.sk