Kontaktné šošovky
Súčasné kontaktné šošovky sú modernou alternatívou korekcie zraku. Sú veľmi pohodlné pri nosení, ľahko sa s nimi manipuluje a pozitívne zmenili život už miliónom svojich nositeľov. Nosením kontaktných šošoviek sa zaradíte do spoločnosti aktívnych ľudí používajúcich tento moderný spôsob korekcie zraku. Užite si s priateľmi pohodlie na večierkoch, slobodu pri športe a eleganciu, keď idete s niekým na večeru. S kontaktnými šošovkami budete vyzerať inak - skúste to.
Uľahčite si život! Používajte príslušenstvo ku kontaktným šošovkám, ktoré vám zaistí hygienickejšiu manipuláciu s kontaktnými šošovkami. Jedná sa o nástroje, ktoré vám umožnia pohodlné skladovanie šošoviek. Postarajú sa o ľahšie nasadzovanie šošoviek na oko a o ich dezinfekciu. Medzi príslušenstvo možno zaradiť kozmetiku, ktorá pomáha s odstraňovaním nečistôt z oblasti rúk, antibakteriálne gély na ruky a na oči, očné kvapky, a mnohé ďalšie doplnky. Poďme si predstaviť tých najpoužívanejších pomocníkov.
Jednoznačne najlepším spôsobom ako sa pacienti môžu vyhnúť infekcii oka je správne dodržiavanie zásad týkajúcich sa starostlivosti o kontaktné šošovky, ktoré predpisuje očný lekár. Znížiť riziko infekcie môže predovšetkým dezinfekcia kontaktných šošoviek v procese čistenia, obmedzený kontakt s vodou počas nosenia kontaktných šošoviek a pravidelná výmena púzdra na kontakné šošovky.
Jednotlivé kontaktné šošovky sú samostatne uložené v blistroch (plastových puzdrách) so sterilným roztokom na kontaktné šošovky a majú zapečatený kryt - nikdy nepoužívajte kontaktné šošovky z poškodených alebo už otvorených blistrov! Potraste púzdrom, aby sa šošovka v sterilnom roztoku uvoľnila a dala sa ľahko vybrať. Následne strhnite fóliu z blistra.
V hlavnej sezóne alergií sa niektorí nositelia kontaktných šošoviek vracajú k používaniu okuliarov. Aký býva dôvod? Začínajú ich nadmerne svrbieť, páliť a rezať oči. Majú neustále pocit, akoby mali v oku cudzie teleso – napr. piesok a prach. Pritom stačí dodržiavať základné hygienické pravidlá a kontaktné šošovky môžete bez problémov nosiť takmer bez prestania po celý rok.
Starostlivosť o kontaktné šošovky sa v súčasnej dobe prevádza buď viacúčelovými roztokmi alebo peroxidovými systémami (napr. AoSept Plus, H2O2, BlueSept, Oxysept atp.) V tomto krátkom článku by sme sa radi zamerali na princíp čistenia kontaktných šošoviek pomocou peroxidových systémov. Napriek tomu sú peroxidové roztoky omnoho efektívnejšie pri čistení a dezinfekcii kontaktných šošoviek, ich spotreba je oproti bežným roztokom zanedbateľná.
To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať a ešte mnoho ďalších vecí ovplyvňuje výber vhodnej kontaktnej šošovky.
Kontaktné šošovky v dnešnej dobe predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob ako korigovať vašu refrakčnú chybu, alebo ak sa chystáte na večierok, spoločenskú akciu alebo chcete čiastočne zmeniť svoj vzhľad, môžete siahnuť po farebných kontaktných šošovkách. Skôr ako si kontaktné šošovky kúpite, nemali by ste zabudnúť na jednu dôležitú vec: nikdy nekupujte kontaktné šošovky bez vstupnej prehliadky u vášho očného špecialistu.
Pred použitím akejkoľvek kontaktnej šošovky určenej pre účely optickej korekcie, alebo len ako estetického doplnku, poprípade terapeutickej pomôcky je dôležité zhodnotiť motiváciu pacienta, potreby korekcie zraku, optickú a lekársku anamnézu a ďalšie atribúty. Nemotivovaní pacienti majú tendenciu nedodržiavať predpísané metódy a správnu starostlivosť o kontaktné šošovky. Riziko možných komplikácii je tak väčšie.
Pre športovcov sa otvára možnosť absolvovať akúkoľvek športovú disciplínu aj napriek značnej refrakčnej vade, tak ako emetrop (človek bez refrakčnej vady). Kontaktné šošovky majú oproti okuliarom pri športe množstvo výhod, predovšetkým mechanicky neprekážajú a neobmedzujú žiadne pohyby, kontakty, činnosti atď. Nie sú svojou konštrukciou nebezpečné ani pre svojho nositeľa ani pre jeho okolie.
Väčšina z nás sa snaží ušetriť kde sa dá a keď na množstve výkladov vidíte nápisy, že ponúkajú obrovské zľavy, tak je to určite veľmi lákavé. Treba si však uvedomiť, že je rozdiel keď si kupujete oblečenie a keď si kupujete kontaktné šošovky. Nie sú to lacné záležitosti, ale taktiež ide predovšetkým o váš zrak. Takže pri zľavách kontaktných šošoviek buďte skutočné opatrní!
Kontaktológovia sa domnievajú, že priepustnosť kontaktných šošoviek pre kyslík, je jednou z hlavných podmienok, pre ich úspešnú aplikáciu. Vedecké štúdie sa zhodujú na tom, že počet nežiaducich účinkov spôsobených chronickou hypoxiou (nedostatkom kyslíku) rohovky klesá s rastúcou kyslíkovou priepustnosťou materiálov kontaktných šošoviek.
Dnes nosí kontaktné šošovky skoro každý. Prakticky všetci užívatelia kontaktných šošoviek kedysi dávno prešli krátkym zaškolením u svojho optometristu. Učili sa šošovky nasadzovať a vyberať ich pod dohľadom odborníka. Mnohokrát je tomuto nácviku venovaná až príliš veľká pozornosť. A často sa zabúda na to, že veľmi dôležitá je aj samotná starostlivosť o kontaktné šošovky. Poďme si spolu zrekapitulovať tie najdôležitejšie zásady týkajúce sa čistenia a starostlivosti o šošovky.
Internet je fenomén dnešnej doby a stále viac ľudí ho začína využívať aj na nakupovanie. Kúpiť si dnes cez internet elektroniku, knihy alebo kozmetiku je už dnes samozrejmosťou, ale rastie počet ľudí, ktorí začínajú využívať internet na nákup takých produktov ako sú práve kontaktné šošovky.
Biofilm je tenká vrstva mikróbov na povrchu rôznych predmetov. Mikrobiálne spoločenstvá, ktoré označujeme ako biofilm, bežne nachádzame predovšetkým vo vodnom prostredí, na povrchu pôdy, atď. Biofilmy sa využívajú pri biologickom čistení odpadových vôd.
Potraviny a aj všetky ďalšie výrobky organického pôvodu majú stanovenú dobu expirácie. Expirácia značí časové obdobie, počas ktorého môžete tieto prípravky bez obáv používať. Preto je doba expirácie povinným údajom, ktorý musí byť vždy vyznačený na obale daného produktu. Po prekročení expieračnej lehoty (za predpokladu, že nebudete tento fakt brať na zreteľ a budete výrobok používať aj naďalej) sa môžu dostaviť drobné a neskôr aj závažné zdravotné komplikácie.
Acanthamoeba (akantaméba) je rod měňavkovitých prvokov z ríše Amoebozoa. Jedná sa o bežný kozmopolitný druh meňavky, ktorá sa vyskytuje v čistých vodách, kde sa živia baktériami. Vyskytuje sa v dvoch formách, pohyblivých trofozoitov a nepohyblivých cystách. V oku však táto meňavka spôsobuje infekciu.
Kontaktné šošovky nie sú navonok viditeľné, s kontaktnými šošovkami môžete športovať, kontaktné šošovky sa nedajú zlomiť. Zdá sa, že kontaktné šošovky sú preto ideálnou voľbou pre deti. A aká je skutočnosť? Aké sú výhody a nevýhody používania kontaktných šošoviek u detí? Je vaše dieťa pripravené na kontaktné šošovky? A aké šošovky si vybrať?
Pokiaľ nosíte okuliare a patríte k milovníkom zimných športov, uvítate možnosť športovať s kontaktnými šošovkami. Predovšetkým u športov ako lyžovanie alebo snowboard, kedy je potrebné nosiť lyžiarske okuliare, sú kontaktné šošovky skvelým riešením.
Viete si predstaviť, že by bolo líčenie pomocou make-upu nositeľom kontaktných šošoviek zakázané? V takom prípade by kontaktné šošovky nikdy neboli natoľko obľúbené ako je tomu v súčasnosti. Dobrou správou je, že permanentné farbenie a ani tzv permanentný make-up kontaktným šošovkám nevadí.
Pokiaľ používate iné ako jednodňové šošovky alebo šošovky na kontinuálne nosenie, musíte ich cez noc ukladať do puzdra s roztokom. Roztoky, ktoré sú určené pre kontaktné šošovky majú za úlohu vaše kontaktné šošovky dezinfikovať (odstrániť mikróby, baktérie, ktoré môžu spôsobiť očné infekcie), vyčistiť a zabrániť nadmernému usadzovaniu bielkovinových a tukových čiastočiek. Tie môžu znižovať pohodlie a ostrosť videnia pri nosení šošoviek.
Krycie farebné kontaktné šošovky slúžia k prekrytiu prirodzenej farby dúhovky. Použitím tónovacích kontaktných šošoviek dochádza k zvýrazneniu pôvodnej farby oka, respektíve k jeho rozjasneniu.
Na Slovensku je stále výraznejší trend nosenia módnych farebných šošoviek. Už ste nad nimi tiež premýšľali? Páčia sa vám, ale neviete podľa čoho si takéto šošovky vybrať? Akú farbu a aké šošovky. To sú základné otázky s ktorými si najmä pred prvým nákupom lámeme hlavu. Čím sa teda pri vyberaní riadiť? Hlavne by sme si mali rozmyslieť z akého dôvodu chceme farebné šošovky kúpiť, pre akú príležitosť a s tým súvisiaci, aký výrazný efekt hľadáme.
Či už potrebujete korekciu zraku od detstva alebo sa vám zrak zhoršil až neskôr a teraz nosíte okuliare, určite ste už zažili mnoho situácií, v ktorých ste na svoje okuliare neboli príliš hrdý, kedy vám prekážali a obmedzovali vás. Skrátka – určite ste na svoje okuliare aspoň párkrát nadávali a možno ste aj ľutovali, že zle vidíte práve vy. A pritom stačí tak málo k tomu, aby ste mohli žiť naplno, venovať sa všetkému, čo vás baví, a neboli ste obmedzovaný – kontaktné šošovky.
Výrobcovia kontaktných šošoviek sa dnes zameriavajú predovšetkým na zlepšenie priľnavosti šošoviek k oku. Vaše oči často ani nespoznajú, že sa na ich povrchu nachádza cudzorodý predmet. Šošovky teda môžete pohodlne nosiť počas celého dňa bez toho, že by ste ich na oku cítili. Avšak občas sa niektorým z nás prihodí, že sa po nasadení šošovky na oko dostaví nepríjemné pálenie v očiach. Zaujíma vás, čo je možnou príčinou tohto javu?
Občas sa stretávame s názorom ľudí, ktorí nám tvrdia, že kontaktné šošovky v očiach neznesú. Dotazy z našej strany temer vždy komunikáciu privedú k jednej z troch príčin:
Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.* Patríte medzi ne? A poznáte pravidlá správneho líčenia? Viete, aké prípravky používať a čomu je dobré sa vyhnúť? Pokiaľ si neviete svoj deň predstaviť bez riasenky, očných liniek a laku na vlasy, potom je nasledujúci článok určený práve pre vás.
Môžem sa kúpať s kontaktnými šošovkami? Áno, ale iba pri dodržaní správnych zásad. Aké sú riziká pri kúpaní? Pri kontakte oka s vodou hrozí vznik infekcie alebo v extrémnom prípade vyplavenie šošovky z oka.
Počet nositeľov kontaktných šošoviek sa z roka na rok zvyšuje a nosenie kontaktných šošoviek je za podmienky dodržiavania určitých pravidiel bezpečné a nosiť ich môže takmer ktokoľvek. Stále lepšie materiály z ktorých sú kontaktné šošovky vyrábané umožňujú ich nosenie aj ľuďom, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi o ich nosení ani nesnívali.
Všetci vedia, že dlhodobý pobyt na slnku môže poškodiť pokožku. Vaše oči sú v skutočnosti rovnako tak náchylné k poškodeniu UV žiarením ako vaša koža. Je klinicky dokázané, že dlhodobé vystavenie vašich nechránených očí slnečnému žiareniu môže poškodiť povrch oka a jeho vnútorné štruktúry. Tieto negatívne účinky sa navyše kumulujú. Čím dlhšie sú vaše oči vystavené UV žiareniu, tým väčšie je riziko vzniku očných ochorení a chorôb očí spojených s vekom.
Kontaktné šošovky sú bezprostredne priložené na povrch oka a pri nesprávnom používaní môžu oko poškodiť. Aby k tomu nedochádzalo, musí každej aplikácii kontaktných šošoviek predchádzať podrobné vyšetrenie na nákladných a presných prístrojoch, s ktorými môžu manipulovať iba špecialisti (kontaktológovia). Iba oni sú na základe svojho vzdelania a skúseností schopní zhodnotiť stav oka a vhodnosť konkrétneho typu kontaktnej šošovky.
Pri kúpe farebných kontaktných šošoviek by ste mali vždy zvážit riziká a problémy, ktoré môžu pri nosení farebných šošoviek vzniknúť. Farba, ktorá je používaná v týchto typoch šošoviek, je vlastne chemikália, ktorá sa môže postupne uvoľňovať a môže spôsobiť začervenanie oka alebo v horšom prípade alergické reakcie. Taktiež znižuje priepustnosť pre kyslík a tým dochádza zníženej výžive rohovky.
Materiály, z ktorých sú kontaktné šošovky vyrobené prešli v priebehu vývoja výraznými zmenami. Tak, ako sa zmenila štruktúra kontaktných šošoviek, v závislosti od získavania nových poznatkov v oblasti predného segmentu oka a rozvoja požiadaviek vedy týkajúcich sa flexibility, priedušnosti a výroby. Rovnako tak sa pristúpilo aj k hľadaniu progresívnych riešení individuálnych problémov. Rozvoj nových pokrokových materiálov stále napreduje, ale o rohovkovom metabolizme kontaktných šošoviek sa uvažuje len v teoretickej rovine.
Chcete prekvapiť svojho partnera alebo priateľa novým vzhľadom? Chcete na určitú dobu zmeniť svoj vzhľad, alebo idete na nejakú párty a radi by ste zaujali? Alebo len jednoducho chcete zmeniť farbu vašich očí? V dnešnej dobe už existuje jednoduché riešenie a tým sú farebné kontaktné šošovky.
Nositelia okuliarov sa často rozhorčujú nad tým, aké je nosenie okuliarov v zime nepohodlné. Pri prechode zo zimy do tepla alebo naopak sa okuliare často zahmlievajú a studený vietor spôsobuje častejšie slzenie očí. Okuliare im taktiež vadia pri lyžovaní. Aj vás zaujíma ako sa podobných peripetií zbaviť? Riešenie je veľmi jednoduché. Postačí vám na to jeden pár kontaktných šošoviek.
Ortokeratológia sa zaoberá úpravou tvrdých kontaktných šošoviek v rámci potreby zmeniť tvar rohovky. Táto metóda sa využíva u krátkozrakých pacientov, ktorý používajú tvrdé kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky sa nosia v noci, kedy môže dôjsť k miernemu upraveniu zakrivenia rohovky. Počas dňa pacienti používajú na korekciu spočiatku bežné kontaktné šošovky, kým sa tvar rohovky neupraví.
Ťažkosti súvisiace so skombinovaním silikónovej gumy s typickým hydrogel-formujúcim monomerom predstavovali prvú závažnejšiu prekážku v rozvoji silikón-hydrogélových kontaktných šošoviek. Prvá možnosť, ktorá zíde na myseľ je kombinácia HEMA s TRIS, monomerom používaným pri príprave RGP materiálov určených na výrobu šošoviek. Avšak kombinácia hydrofóbneho TRIS-u s hydrofilnou HEM-ou a následná hydratácia produktu predstavuje rovnaké ťažkosti ako pokusy skombinovať olej s vodou v snahe vytvoriť opticky čistý produkt.
Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky alebo o ich nosení uvažujete a vaším očiam chcete dopriať čo najväčší komfort a beriete ohľad aj na zdravotné hľadisko, tak ideálnou voľbou sú pre vás jednodňové kontaktné šošovky. Stále väčšie percento nositeľov kontaktných šošoviek na celom svete prechádza na tento spôsob nosenia a postupne zisťujú, že je to naozaj to najlepšie, čo môžu pre svoje oči a pre seba urobiť.
Na povrch kontaktných šošoviek se naleptávajú usadeniny, čo okrem znižovania pohodlia vedie k znižovaniu priepustnosti kyslíka. Vnímanie pohodlia je individuálne, ale zdravotné riziká prenášania sú pre každého rovnaké.
Ak trpíte alergiou a ste zvyknutí nosiť kontaktné šošovky, môže Vás práve to vo vrcholnom období alergií značne limitovať. Na jar mnoho z nás vyráža do prírody, na vychádzky, na bicykel, horské túry. A možno práve pri týchto príležitostiach máte v období alergií pocit, že musíte kontaktné šošovky vysadiť aj keď ich inak bežne nosíte. Pravé pre Vás môžu byt riešením jednodenné šošovky. Poraďte sa s niektorým z očných odborníkov o tom, či by jednodenné šošovky pomohli Váš problém vyriešiť.
Aj keď sú v súčasnosti okuliare stále najrozšírenejšou optickou pomôckou, ktorá nám pomáha riešiť problémy s videním, tak stále viac ľudí začína nosiť kontaktné šošovky, ktoré majú množstvo výhod. Okuliare samozrejme stopercentne nikdy nenahradia, ale či už idete športovať, alebo napríklad večer do spoločnosti, okuliare sú niekedy skôr na obtiaž a v takýchto prípadoch sú kontaktné šošovky neoceniteľným pomocníkom. Na tvári ich necítite, nezahmlievajú sa, nešpinia sa a nikto vlastne ani nevie, že ich máte.
Kontaktné šošovky na predĺžené nosenie sú typom kontaktných šošoviek, ktoré je možné nosiť dlhšiu dobu bez toho, aby ste si ich na noc museli vybrať z oka. Pre veľa ľudí je dôležité, aby mohli každé ráno vstať z postele a nemuseli si vkladať kontaktné šošovky. Platí to najmä v prípade, ak ste stredne alebo silne krátkozraký a bez okuliarov nie ste schopný zájsť do kúpelne alebo kuchyne.
Bolo urobených niekoľko štúdií, v ktorých sa zisťovala prípadná toxicita mäkkých kontaktných šošoviek, ktoré sú vyrábané z materiálu nazývaného HEMA, a to v rôznych štádiách polymerácie. Všetky štúdie potvrdili nezávadnosť tohto materiálu. Vzhľadom k tomu, že farebné kontaktné šošovky vyvolali podozrenie, že zmenené chemické zloženie materiálu by pridaním farbív mohlo byť príčinou neznášanlivosti kontaktných šošoviek, boli šošovky podrobené laboratórnym testom.
Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale priľne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku.
Hydrofilné gélové (hydrogélové) kontaktné šošovky sú približne rovnako mäkké ako tkanivo. Znižuje sa tým mechanické podráždenie tkaniva a zvyšuje sa znášanlivosť gélu. Možnosť poškodenia oka je menšia. Hydrogélové kontaktné šošovky prepúšťajú vo vode rozpustné molekulové látky s nízkou hmotnosťou, ako napríklad kyslík, oxid uhličitý, kyselinu mliečnu. Hydrogél ako materiál na výrobu kontaktných šošoviek má priaznivejší vplyv na metabolizmus rohovky ako hydrofóbne polyméry.
V dnešnej dobe sú mäkké kontaktné šošovky najčastejšie používaným druhom šošoviek. Viac ako 90% nositeľov kontaktných šošoviek používa mäkké kontaktné šošovky. Je to predovšetkým vďaka ich perfektnej znášanlivosti, jednoduchému zaobchádzaniu, novým materiálom a čoraz lepšej cene. V súčasnosti mäkké kontaktné šošovky dokážu korigovať takmer akúkoľvek refrakčnú poruchu.
V súčasnosti je nosenie tvrdých kontaktných šošoviek na ústupe. Výnimku tvoria Spojené štáty, Veľká Británia a Nemecko, kde sa stále používajú pomerne často. Tvrdé kontaktné šošovky sú v prvom rade indikované ako terapeutické šošovky pri ochoreniach očnej rohovky, ako napríklad keratokonus.