Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.* Patríte medzi ne? A poznáte pravidlá správneho líčenia? Viete, aké prípravky používať a čomu je dobré sa vyhnúť? Pokiaľ si neviete svoj deň predstaviť bez riasenky, očných liniek a laku na vlasy, potom je nasledujúci článok určený práve pre vás.
Rovnako ako existujú pravidlá starostlivosti o kontaktné šošovky, existujú tiež pravidlá správneho používnia kozmetických prípravkov. Dodržiavaním týchto zásad predídete možným komplikáciám, ktoré môžu nastať, ako je podráždenie očí, štípanie, pálenie či nepríjemné infekcie a ďalšie komplikácie. Chránite taktiež svoje kontaktné šošovky, na ich povrchu sa môžu usadzovať zvyšky kozmetických prípravkov. Aj z tohoto dôvodu je dobré zvoliť kontaktné šošovky s vysokou odolnosťou proti usadeninám a čistiace roztoky, ktoré účinne odstraňujú nečistoty a usadeniny z povrchu šošovky. S výberom šošoviek vám pomôže váš očný špecialista.
Aké líčidlá si vybrať?
Doporučuje sa používať líčidlá, ktoré sú určené pre užívateľa kontaktných šošoviek, osoby s citlivými očami alebo produkty, ktoré majú hypoalergénne zloženie. Majte na pamäti, že kozmetické výrobky musia byť pravidelne vymieňané a musia byť vaše – rovnako ako nezdieľate kontaktné šošovky, nezdieľajte vaše riasenky, tužky apod.
Ako postupovať pri líčení?
Pred aplikáciou kontaktných šošoviek do oka si poriadne umyte, opláchnite a vysušte ruky. Nasaďte si najskôr kontaktné šošovky a až potom nanášajte na tvár líčidlá. Nepoužívajte kozmetické prostriedky na vnútorný okraj mihalníc, pretože by mohlo dôjsť k znečisteniu šošovky. Očné linky používať môžete, ale je potreba nanášať ich iba na vonkajší okraj mihalnice. Odlíčovacie prípravky vždy používajte až po vybratí šošovky z oka.
Na čo si dať pozor?
Vyvarujte sa kontaktu s kozmetickými prostriedkami v spreji, ako sú laky na vlasy, spreje a parfémy. V ideálnom prípade tieto prípravky používajte pred nasadením šošoviek. Pokiaľ to možné nie je, aspoň pri ich použití zavrite oči. Chránite tým svoje oči pred prípadným podráždením a zároveň chránite kontaktné šošovky, na ktorých by sa častice týchto prípravkov mohli zachytiť.
A čoho sa máte celkom vyvarovať?!
- Nanášať make-up a riasenku v aute (riziko poranenia oka, znečistenie šošovky)
- Nanášať kozmetické produkty v tesnej blízkosti „korienkov“ rias (riziko upchania vývodu očných žliazok)
- Nanášať kozmetické produkty na podráždené, červené alebo spuchnuté oči (riziko očných komplikácií a infekcie)
- Vystavovať kozmetické produkty teplu alebo mrazu (riziko zmeny vlastností produktov a riziko podráždenia očí)
- Aplikácií slín na upravenie zle naneseného líčidla (riziko očných komplikácií)
- Aplikácii tužky na oči na vnútornú stranu spodnej očnej mihalnice (riziko upchatiu vývodu očných žliazok, znečisteniu šošovky)
- Prespávať nalíčená, pokiaľ nosíte kontaktné šošovky. Za takýto prehrešok vás nepochváli ani dermatológ, ani očný špecialista. Malé časti make-upu by sa mohli cez noc dostať do oka a spôsobiť začervenanie alebo podráždenie oka.
Reference: *Consumer Research amongst women 18-35 years old wearing weekly/monthly contact lenses at least 5 times per week & using make up at least 2 times a week, UK, Fr, Italy & Germany. Feb 2011. N=800.
Sponzor článku: Novartis