Všetky články
Tmavé kruhy pod očami majú rôzny pôvod – od prebdených nocí až po genetické príčiny. Hoci kruhy pod očami sú bežným kozmetickým problémom a vo väčšine prípadov nie sú znakom vážneho zdravotného stavu, nepodceňujte ich význam.
Krátkozrakosť je najčastejšia refrakčná chyba, pri ktorej lúče prichádzajúce do oka sa z diaľky lámu pred sietnicou a vzniká neostrý obraz. Krátkozrakosť sa prejavuje tým, že blízke objekty vidíte bez problémov, ale čítanie na tabuli či ukazovateľoch na ceste vám robí problémy a pri pohľade do diaľky privierate očí.
Príčina nočnej myopie nie je zatiaľ celkom známa. Na jej vzniku sa podieľa sférická aberácia (vďaka širokej zornici v tme), chromatická aberácia (vďaka veľkému podielu krátkovlnnej modrozelenej časti spektra pri zatmení ) a psychické príčiny – prehnaná akomodácia, aby bolo kompenzované neostré videnie.
Syndróm suchého oka, či už v menšom alebo väčšom rozsahu je jedným z najčastejších ochorení, ktorým v súčasnosti trpí skoro každý piaty človek vo veku do 15 do 55 rokov. Suché oko alebo syndróm suchého oka je prejavom suchého zápalu rohovky a spojivky, kedy dochádza k zníženej produkcii sĺz a k zhoršeniu kvality slzného filmu.
Ďalekozrakosť, odborne nazývaná ako hypermetropia alebo hyperopia spôsobuje, že musíte vyvíjať zvýšené úsilie pre zaostrenie predovšetkým na bližšie predmety a v istej miere aj do diaľky. Pri hypermetropii, lúče svetla dopadajúce na rohovku oka tvoria ohnisko za sietnicou, čo má za následok zníženú kvalitu videnia.
Nie je pochýb o tom, že povrchová úprava plastových okuliarových šošoviek prispela významne k zlepšeniu ich kvality a estetického vzhľadu okuliarov. Tiež sa však objavili pochybnosti, že takto upravené šošovky špinu priamo priťahujú a že sa veľmi rýchlo špinia.
Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si oddialili text, nezvládate navliecť niť do ihly alebo máte problém pracovať na počítači. Pri čítaní vyhľadávate stále viac svetla a vaše oči sú stále viac unavené. Bohužiaľ, dostávate sa do veku, kedy vnútroočná šošovka začína strácať na pružnosti, znižuje sa akomodačná schopnosť a stávate sa presbyopom. Nezúfajte, existuje riešenie! - multifokálne okuliarové sklá.
Vnútroočný tlak je termín, ktorý pravdepodobne počul už každý z nás, či už pri návšteve lekára, optometristu, očnej optiky alebo inde. Čo všetko sa ale pod týmto pojmom skrýva, aký je jeho význam a dôležitosť, však mnohí nevedia. Závažnosť vnútroočného tlaku by sa dala prirovnať v súčasnej dobe tak veľmi “propagovanému“ krvnému tlaku, o ktorom každý vie, že jeho zvýšenie alebo zníženie môže mať pre človeka nepríjemné následky. Podobne by sme mohli hovoriť aj o vnútroočnom tlaku.
Súčasné kontaktné šošovky sú modernou alternatívou korekcie zraku. Sú veľmi pohodlné pri nosení, ľahko sa s nimi manipuluje a pozitívne zmenili život už miliónom svojich nositeľov. Nosením kontaktných šošoviek sa zaradíte do spoločnosti aktívnych ľudí používajúcich tento moderný spôsob korekcie zraku. Užite si s priateľmi pohodlie na večierkoch, slobodu pri športe a eleganciu, keď idete s niekým na večeru. S kontaktnými šošovkami budete vyzerať inak - skúste to.
Uľahčite si život! Používajte príslušenstvo ku kontaktným šošovkám, ktoré vám zaistí hygienickejšiu manipuláciu s kontaktnými šošovkami. Jedná sa o nástroje, ktoré vám umožnia pohodlné skladovanie šošoviek. Postarajú sa o ľahšie nasadzovanie šošoviek na oko a o ich dezinfekciu. Medzi príslušenstvo možno zaradiť kozmetiku, ktorá pomáha s odstraňovaním nečistôt z oblasti rúk, antibakteriálne gély na ruky a na oči, očné kvapky, a mnohé ďalšie doplnky. Poďme si predstaviť tých najpoužívanejších pomocníkov.
Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc spokojných pacientov už absolvovali laserové zákroky na našich Oftum klinikách v Košiciach, Prahe a Astane. Aj samotní lekári kliniky OFTUM podstúpili operáciu očí. Predstavte si, že Vás operuje chirurg, ktorý to isté absolvoval sám a celý život sa venuje tejto práci ...
Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové metódy, zlepšujú sa technológie. Ako sa však v ponúkaných metódach vyznať.
Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktorý drobcovi prekrýva jedno očko. Amblyopia, ako sa tejto očnej vade odborne hovorí, však nie je len diagnózou detí.
Zrak je náš najdôležitejší zmysel, vďaka ktorému vnímame až 80% informácií z okolitého prostredia. Oko, ako samotný orgán zraku predstavuje veľmi zložitý systém, ktorého jednotlivé časti musia pracovať v dokonalej súhre. V prípade, že dôjde čo i len k minimálnemu patologickému poškodeniu týchto jednotlivých zložiek oka, môže to mať za následok zhoršenie ostrosti videnia alebo dokonca stratu zraku.
Ak máte nepríjemné pocity, zdá sa vám, že horšie vidíte a bolievajú vás oči, mali by ste navštíviť oftalmológa, alebo optometristu. Dobré videnie je totiž v dnešnej dobe veľmi dôležité a problémy so zrakom netreba odkladať, ale riešiť. Medzi základné vyšetrenie očí patrí vyšetrenie zrakovej ostrosti, ktoré môžete absolvovať buď v očnej ambulancii, prípadne v očnej optike.
Presbyopia nepatrí medzi typickú refrakčnú poruchu a je spôsobená fyziologickým starnutím vnútroočnej šošovky. Prejavuje sa tým, že oko v určitom veku stráca schopnosť zaostriť na bližšie predmety. Presbyopia je vlastne úbytok akomodačnej rezervy, pretože v staršom veku postupne prichádza k strate elasticity tkanív v oku.
Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinutý spoločnosťou Carl Zeiss. Táto revolučná metóda odstraňuje dioptrické chyby oka bezbolestne, bez narušenia povrchu rohovky a bez spáleného tkaniva.
Môžu deti nosiť kontaktné šošovky? Dokedy môžete podstúpiť laserovú operáciu očí? Od akého veku vám hrozí sivý alebo zelený zákal?Na tieto a ďalšie podobné otázky hľadá odpovede mnoho ľudí. Preto vám ponúkame krátky prehľad toho, čo môžete očakávať od vašich očí v rôznom veku.
Dnes už ani korekcia zraku nemusí predstavovať neriešiteľnú prekážku. Samozrejme, že okuliare už existujú dávno, ale v minulosti býval problém s tým, že dioptrické okuliare síce pomáhali pri videní a svoju hlavnú úlohu si plnili, avšak komplikácia bola v tom, že boli nepekné, nebolo možné si vyberať, často krát boli nepohodlné a celkovo svojho nositeľa rušili a obťažovali.
Jednoznačne najlepším spôsobom ako sa pacienti môžu vyhnúť infekcii oka je správne dodržiavanie zásad týkajúcich sa starostlivosti o kontaktné šošovky, ktoré predpisuje očný lekár. Znížiť riziko infekcie môže predovšetkým dezinfekcia kontaktných šošoviek v procese čistenia, obmedzený kontakt s vodou počas nosenia kontaktných šošoviek a pravidelná výmena púzdra na kontakné šošovky.
Jednotlivé kontaktné šošovky sú samostatne uložené v blistroch (plastových puzdrách) so sterilným roztokom na kontaktné šošovky a majú zapečatený kryt - nikdy nepoužívajte kontaktné šošovky z poškodených alebo už otvorených blistrov! Potraste púzdrom, aby sa šošovka v sterilnom roztoku uvoľnila a dala sa ľahko vybrať. Následne strhnite fóliu z blistra.
V hlavnej sezóne alergií sa niektorí nositelia kontaktných šošoviek vracajú k používaniu okuliarov. Aký býva dôvod? Začínajú ich nadmerne svrbieť, páliť a rezať oči. Majú neustále pocit, akoby mali v oku cudzie teleso – napr. piesok a prach. Pritom stačí dodržiavať základné hygienické pravidlá a kontaktné šošovky môžete bez problémov nosiť takmer bez prestania po celý rok.
Starostlivosť o kontaktné šošovky sa v súčasnej dobe prevádza buď viacúčelovými roztokmi alebo peroxidovými systémami (napr. AoSept Plus, H2O2, BlueSept, Oxysept atp.) V tomto krátkom článku by sme sa radi zamerali na princíp čistenia kontaktných šošoviek pomocou peroxidových systémov. Napriek tomu sú peroxidové roztoky omnoho efektívnejšie pri čistení a dezinfekcii kontaktných šošoviek, ich spotreba je oproti bežným roztokom zanedbateľná.
To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať a ešte mnoho ďalších vecí ovplyvňuje výber vhodnej kontaktnej šošovky.
Kontaktné šošovky v dnešnej dobe predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob ako korigovať vašu refrakčnú chybu, alebo ak sa chystáte na večierok, spoločenskú akciu alebo chcete čiastočne zmeniť svoj vzhľad, môžete siahnuť po farebných kontaktných šošovkách. Skôr ako si kontaktné šošovky kúpite, nemali by ste zabudnúť na jednu dôležitú vec: nikdy nekupujte kontaktné šošovky bez vstupnej prehliadky u vášho očného špecialistu.
Zrak je náš najdôležitejší zmysel vďaka ktorému prijímame až 80% informácií z vonkajšieho prostredia. Samotným orgánom, ktorý zabezpečuje videnie je ľudské oko. Je to veľmi zložitý a dokonalý systém tvorený množstvom častí, ktoré musia dokonale spolupracovať. Medzi jednotlivé časti oka patria rohovka, spojovka, očné bielko, šošovka, sklovec, dúhovka, sietnica a mnoho ďalších častí, ktoré stručne rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.
Farebné videnie je veľmi zložitý psychofyzikálny proces, pri ktorom naše oko rozoznáva rôzne farby. Z fyzikálneho hľadiska farba neexistuje, ide len o zrakový vnem, ktorý je podmienený vlnovou dĺžkou svetla. Od rôznych predmetov sa odráža určitá časť spektra, dopadá do oka, kde spôsobí podráždenie svetlocitlivých elementov, reagujúcich na farbu - čapíkov. Na jeho realizáciu je potrebná správna a neporušená činnosť zraku a to oka ako prijímacieho orgánu, zrakovej dráhy ako prenášacieho systému a mozgových centier, vďaka ktorým si uvedomujeme a sú preto analyzátorom vnemu.
Laserové operácie očí pomáhajú ľuďom splniť si sen o živote bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Pokrok v medicíne umožnil vrátiť pacientom kvalitný zrak už krátko po zákroku a navyše bezbolestne. Pomocou lasera sa tvar očnej rohovky upraví tak, aby pacient videl dokonale. Rozdiel medzi zákrokmi spočíva v použitých operačných postupoch.
Šedý zákal (katarakta) je očné ochorenie, ktoré sa prejavuje zákalom očnej šošovky a o niečo častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov. Zdravá šošovka je číra a keď sa skalí, získava zrenica miesto obvyklej čiernej farby sivastý odtieň. To bráni priechodu lúčov svetla na sietnicu a dochádza k poklesu zrakovej ostrosti, zahmlenému videniu, pocitu stále špinavých okuliarov, prechodnému dvojitému alebo horšiemu videniu (napríklad pri riadení auta) a poruche farebného videnia, narastajúcej krátkozrakosti a astigmatismu.
Astigmatizmus je jednou z častých refrakčných chýb, ktorá spôsobuje, že časť videného obrazu je rozmazaná. Povrch rohovky je v jednej rovine viac zakrivený ako v druhej a preto svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa lomí iným spôsobom ako na mieste s menším zakrivením.
Glaukóm - nazývaný aj ako zelený zákal je chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré v prípade neskorej diagnózy a nedostatočnej liečby vedie k ťažkému poškodeniu zraku až k slepote. Vo svete je evidovaných viac ako 70 mil. ľudí trpiacich na zelený zákal. Viac ako polovica z nich sa začína liečiť neskoro a na druhej strane, na základe najnovších poznatkov o tomto ochorení, sa ukazuje, že mnoho ľudí sa lieči zbytočne. Glaukóm oka je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách.
Slepota je trvalá strata zraku, kedy postihnutý jedinec vôbec nevníma svetlo. Ako praktická (čiastočná) slepota sa označuje podstatné zníženie zrakových funkcií. Toto zrakové postihnutie je väčšinou spôsobené chorobami, prípadne zlými životnými podmienkami. Strata zraku môže byť vrodená alebo získaná. Dôvodov straty zraku je však veľké množstvo. Jedinci postihnutí slepotou používajú na uľahčenie pohybu bielu palicu alebo vodiace psy.
Škúlenie, alebo odborne strabizmus je zraková porucha, pri ktorej je porušená spolupráca oboch očí. V niektorých prípadoch je spojená so vznikom dvojitého videnia a je pri nej narušená spolupráca oboch očí. Jednoducho povedané, každé oko sa pozerá iným smerom a to tak, že jedno oko sa pozerá priamo a druhé sa pozerá iným smerom, najčastejšie do vnútra. Je to veľmi časté ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým u detí.
Farbosleposť, alebo presnejšie povedané porucha farbocitu je porucha farebného videnia, pri ktorej je porušené vnímanie farebných tónov. Pri poruche sa rozlišuje slabozrakosť a farbosleposť na rôzne farby. Prejavuje sa neschopnosťou rozpoznávania určitých farieb, zobrazením farieb v sivom nádychu a niekedy svetloplachosťou. Príčiny sú väčšinou vrodené, v ojedinelých prípadoch môžu byť získané.
Stáva sa vám, že pri šoférovaní v ostrom protisvetle slnečného žiarenia zúfalo hľadáte slnečný klip na vaše dioptrické okuliare alebo ich rýchlo meníte za slnečné, cez ktoré ale tak dobre nevidíte, pretože tam nie je žiadna korekcia. V určitých situáciách ako je napríklad šoférovanie prinášajú dioptrické slnečné okuliare nesporné výhody. Dioptrické slnečné okuliare predovšetkým ocenia ľudia, ktorý nemôžu alebo nechcú nosiť kontaktné šošovky.
S vyvíjaním stále novších technológií rastú aj možnosti čo najkvalitnejšej a najlepšej ochrany zraku. S rokmi sa vytvárajú čoraz lepšie a kvalitnejšie okuliarové rámy pre váš komfort a spokojnosť. Široké sortimenty okuliarových rámov sú naozaj bohaté a zaručene si vyberie každý. Korekcia zraku už nepredstavuje problém ako kedysi, dnes je naopak výber najvhodnejšieho okuliarového rámu skôr zábavou ako nutnosťou. Pretože dnes okuliare nosia aj ľudia, ktorí nepotrebujú korekciu zraku. Okuliare sú pre nich nevyhnutnou súčasťou ich imidžu.
V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy väčšina ľudí trávi takmer všetok svoj voľný čas v práci a potrebuje preto relaxovať po ťažkých dňoch, sa šport javí ako jedna z najobľúbenejších činností pri odpočinku. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na zvyšovanie počtu športujúcich je tiež rastúce riziko obezity.
V prípade mladších detí sú ešte stále okuliare predovšetkým optickou pomôckou na zlepšenie videnia. Je pre ne najpodstatnejšie to, že keď si ich nasadia, tak lepšie vidia a cítia sa v nich pohodlne. Vybrať dioptrické okuliare pre deti je ale často krát podstatne zložitejšie ako u dospelého a samotnému výberu by ste mali venovať dostatok času. A to ako výberu rámu tak aj výberu okuliarových šošoviek a to predovšetkým pri komplikovanejších dioptriách.
V poslednej dobe sa slnečné okuliare stávajú nevyhnutným doplnkom takmer každého z nás. Slnečné okuliare už nepoužívame len v období leta, na pláži alebo v horách, ale stále častejšie sa stávajú módnym doplnkom. Módne slnečné okuliare už nie sú výsadou len filmových hviezd, športovcov a iných celebrít, ale aj pre bežných ľudí sa stávajú imidžovou záležitosťou. Slnečné okuliare teda už v dnešnej dobe vytvárajú náš imidž, ale ich hlavnou úlohou by stále mala ostávať ochrana našich očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením.
Mnohí si už ani nevieme predstaviť život bez dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek. Vedzte ale, že zmeniť sa to dá! Košická klinika laserovej chirurgie oka Oftum ponúka pacientom revolučné a moderné spôsoby odstránenia dioptrií laserom, pýši sa viac ako 20 000 spokojnými pacientmi z rôznych kútov sveta. Aj exotické Zimbabwe, Austrália, Američania či Rusi.
K dokonalému zrakovému vnímaniu sú potrebné jednotlivé časti ľudského oka tvoriace jeho optický systém. Jedná sa o rohovku, komorovú tekutinu, šošovku a sklovec. Optický systém sústreďuje lúče svetla tak, aby sa ich ohnisko vytvorilo na sietnici. V prípade poruchy niektorých častí dráhy svetelného vnemu dochádza k zhoršeniu, skresleniu alebo úplnej strate videnia. Vplyvom porúch sa na sietnici nevytvorí ostrý obraz a vznikajú refrakčné vady, ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a ďalšie.
Pred použitím akejkoľvek kontaktnej šošovky určenej pre účely optickej korekcie, alebo len ako estetického doplnku, poprípade terapeutickej pomôcky je dôležité zhodnotiť motiváciu pacienta, potreby korekcie zraku, optickú a lekársku anamnézu a ďalšie atribúty. Nemotivovaní pacienti majú tendenciu nedodržiavať predpísané metódy a správnu starostlivosť o kontaktné šošovky. Riziko možných komplikácii je tak väčšie.
Tupozrakosť (amblyopia) nepatrí medzi poruchy dioptrické alebo refrakčné ale funkčné. Môžeme ju definovať ako zníženie zrakovej ostrosti spôsobenej útlmom z nečinnosti oka. Mozgové zrakové centrum dostatočne alebo vôbec nespracováva informácie prichádzajúce z postihnutého oka ale prijíma zrakové vnemy len z druhého oka.
Zápal oka býva zapríčinený vniknutím mikroorganizmov do oka alebo jeho okolia a ich následným rozmnožením. Infekcia sa môže preniesť vzduchom, priamym telesným kontaktom, nepriamym kontaktom alebo môže preniknúť do oka aj zo vzdialenejších ložísk prebiehajúcej infekcie v organizme. Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto článku ich popíšeme len veľmi stručne. Zápaly očí môžu postihovať takmer každú časť oka a jeho okolia. Stručne ich môžeme rozdeliť na zápaly predného a zadného segmentu oka - vnútroočné zápaly a zápaly v okolí oka.
Vaše oči povedia o vašom zdraví viac ako len o dobrom alebo zlom videní. Sú oknom, cez ktoré môže lekár posúdiť aj Váš celkový zdravotný stav. Žiaden iný orgán neumožňuje také ľahké vyšetrenie stavu vašich žíl a tepien ako vaše oči. Mnohé metabolické poruchy sa prejavujú na cievach, preto sú oči často kľúčové pre ich včasnú diagnózu. Vaše oči môžu ukázať včasné známky chorôb, ktoré môžu ovplyvniť Váš zrak. Preto sú dôležité pravidelné očné vyšetrenia, aj keď nemáte problémy so zrakom.
Internet je fenomén dnešnej doby a stále viac ľudí ho začína využívať aj na nakupovanie. Kúpiť si dnes cez internet elektroniku, knihy alebo kozmetiku je už dnes samozrejmosťou, ale rastie počet ľudí, ktorí začínajú využívať internet na nákup takých produktov ako kontaktné šošovky, slnečné a dioptrické okuliare a ďalšie optické pomôcky. Vzhľadom na to, že dioptrické okuliare sú zdravotníckou pomôckou, môžeme si položiť otázku, či je ich nakupovanie cez internet skutočne bezpečné.
Čoraz viac ľudí v dnešnej dobe využíva internet na nákup rôznych produktov, medzi ktoré patria aj slnečné okuliare. Kúpiť si dnes cez internet elektroniku, knihy alebo kozmetiku je už dnes samozrejmosťou, ale rastie počet ľudí, ktorí začínajú využívať internet na nákup takých produktov ako kontaktné šošovky, slnečné a dioptrické okuliare a ďalšie optické pomôcky.
Dnes je možné lacné dioptrické okuliare kúpiť nielen v špecializovaných optikách, ale aj na trhoviskách, v hypermarketoch, lekárňach a dokonca aj cez internet. Kvôli ich výhodnej cene po nich siaha stále veľké množstvo ľudí. Treba si však uvedomiť, že takéto okuliare zďaleka nespĺňajú kvalitu a vlastnosti, ktoré by mali a môžete si ich používaním skôr uškodiť ako pomôcť.
Väčšina z nás sa snaží ušetriť kde sa dá a keď na množstve výkladov vidíte nápisy, že ponúkajú obrovské zľavy, tak je to určite veľmi lákavé. Treba si však uvedomiť, že je rozdiel keď si kupujete oblečenie a keď si kupujete slnečné okuliare alebo dokonca dioptrické okuliare. Nie sú to lacné záležitosti, ale taktiež ide predovšetkým o váš zrak. Takže pri zľavách buďte naozaj opatrní.
Akomodácia je schopnosť oka vidieť ostro predmety nachádzajúce sa v rôznej vzdialenosti pred okom v závislosti na zmenách mohutnosti optického systému oka. Mechanizmus akomodácie nie je u všetkých živočíchov rovnaký. Napríklad u rýb dochádza k akomodácii zmenou polohy šošovky, u niektorých vtákov zväčšovaním zakrivenia rohovky a predlžovaním oka. U ľudí je akomodácia spôsobená zväčšovaním zakrivenia prednej plochy šošovky pri súčasnej zmene jej hŕubky. Akomodácia je obvykle na oboch očiach rovnaká.