Ak máte nepríjemné pocity, zdá sa vám, že horšie vidíte a bolievajú vás oči, mali by ste navštíviť oftalmológa, alebo optometristu. Dobré videnie je totiž v dnešnej dobe veľmi dôležité a problémy so zrakom netreba odkladať, ale riešiť. Medzi základné vyšetrenie očí patrí vyšetrenie zrakovej ostrosti, ktoré môžete absolvovať buď v očnej ambulancii, prípadne v očnej optike.
Vyšetrenie zrakovej ostrosti je základné vyšetrenie očí. Očný lekár zistí, či oči nemajú tzv. refrakčnú poruchu, kedy oko nedokáže zaostriť na vzdialený alebo blízky bod. V prípade refrakčnej poruchy vidí pacient neostro, pri krátkozrakosti vidí neostro do diaľky, pri ďalekozrakosti zasa vidí rozmazane blízke predmety (napríklad vidí neostri pri čítaní).
Vyšetrenie zrakovej ostrosti pozostáva z dvoch častí – subjektívnej a objektívnej refrakcie. Objektívna refrakcia vyšetrí stav pomocou počítačového prístroja zvaného autorefraktometer. Výsledok tohto merania však nemusí byť úplne smerodatný pre konečnú korekciu.
Subjektívne vyšetrenie sa vykonáva pomocou špeciálnych okuliarov a svetelnej tabule (optotypu) so znakmi. Počítačový prístroj zistí pri objektívnom vyšetrení maximálnu možnú dioptriu, ktorú je oko pacienta schopné zniesť, avšak subjektívne vyšetrenie určí tú najvhodnejšiu dioptriu pre pacienta, ktorú jeho oko prijme najlepšie.
Vyšetrenie zrakovej ostrosti nie je bolestivé ani nepríjemné. Je skvelou pomocou, pretože čoskoro sa vám uľaví, keď svojmu oku pomôžete správnymi dioptrickými okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami.
Na základe vyšetrenia vám oftalmológ môže odporučiť nosenie okuliarov alebo kontaktných šošoviek, poprípade inú možnosť korekcie. Očným vyšetrením možno odhaliť zrakové poruchy ako napríklad krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, presbyopiu, prizmu ale aj choroby ako napr. glaukóm, šedý zákal, diabetickú retinopatiu a ďalšie. Množstvo ochorení oka sa v počiatočných štádiách neprejavuje žiadnymi príznakmi. Pri dôkladnom očnom vyšetrení skontroluje špecialista tiež očné pozadie.
Oftalmológ môže tiež odhaliť mnohé metabolické poruchy, ktoré sa prejavujú na cievach a zistiť skoré príznaky chorôb. Tým, že skontroluje krvné cievy, sietnicu a ostatné tkanivové štruktúry oka, je schopný diagnostikovať vysoký krvný tlak či vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Napríklad diabetes mellitus (cukrovka) môže spôsobiť presakovanie ciev, krvné zrazeniny v bulve alebo opuch a to môže viesť až k strate zraku.
Pri roztrúsenej skleróze patrí medzi včasné príznaky dvojité videnie, poruchy zorného poľa a nekoordinované, nechcené očné pohyby. Preto sú pravidelné očné vyšetrenia veľmi dôležité a to aj keď nemáte žiadne problémy so zrakom. Vo väčšine prípadov zníži včasná liečba riziko straty alebo poškodenia zraku.
Vyšetrenie u očného špecialistu sa odporúča absolvovať aspoň raz za rok. Platí to najmä pre starších ľudí a pre ľudí s už diagnostikovanou očnou vadou, alebo očným ochorením.