Nositelia okuliarov sa často rozhorčujú nad tým, aké je nosenie okuliarov v zime nepohodlné. Pri prechode zo zimy do tepla alebo naopak sa okuliare často zahmlievajú a studený vietor spôsobuje častejšie slzenie očí. Okuliare im taktiež vadia pri lyžovaní. Aj vás zaujíma ako sa podobných peripetií zbaviť? Riešenie je veľmi jednoduché. Postačí vám na to jeden pár kontaktných šošoviek.
Mnohých z vás asi ihneď napadne, že kontaktné šošovky musia v zime na oku zamrznúť alebo ho musia nepríjemne dráždiť. Omyl! Kontaktné šošovky, ktoré máte nasadené na očiach, rozhodne nezmrznú. Pre maximálny komfort pri nosení šošoviek odporúčame v zime používať zvlhčovacie kvapky. Tie napomôžu k tomu, že šošovky budú na oku dokonale sedieť a nebudú ho dráždiť. Budete sa tak cítiť pohodlne v každej situácií. Zimné počasie vám teda v nosení kontaktných šošoviek brániť nebude.
A ako je to s roztokom, ktorý sa používa na čistenie kontaktných šošoviek? Roztok na kontaktné šošovky síce môže pri extrémnych teplotách zmrznúť, ale je na to potrebný dlhší čas. Pri teplote pod -10° C vám kontaktné šošovky v roztoku nezamrznú ani po niekoľkých hodinách. Päťminútová prechádzka po vonku s nasadenými šošovkami alebo s roztokom vo vrecku, tak ničomu neublíži. Nízke teploty v takomto prípade nebudú mať žiadne drastické účinky na roztok ani šošovky v ňom uložené. Tým samozrejme nechceme povedať, že je správne pravidelne vystavovať šošovky takýmto extrémnym teplotám. Na všetkých roztokoch je vždy napísané, že roztok má byť uskladnený pri izbovej teplote. Pri nízkych teplotách sa môže zloženie roztoku znehodnotiť a mohlo by tak dôjsť ku zníženiu jeho dezinfekčných účinkov. Šošovky by vás preto po nasadení mohli v očiach začať páliť a rezať.
Sú na lyžovanie vhodnejšie šošovky alebo dioptrické okuliare?
Mnohí z vás možno zažili situáciu, keď vás rámik alebo nožičky okuliarov začali tlačiť. Stáva sa to najmä po nasadení lyžiarskej helmy. Vďaka šošovkám sa tak zbavíte tohto nepríjemného problému raz a navždy. Navyše sa vám kontaktné šošovky (na rozdiel od okuliarov) nikdy nezarosia.
A hlavne - kontaktné šošovky neobmedzujú videnie pri rýchlej jazde. Vďaka šošovkám tak môžete bez problémov využívať periférne videnie. Dnes sa vyrábajú dokonca aj šošovky s takzvanou asférickou plochou, ktorá zlepšuje ostrosť videnia. Tieto šošovky vyhľadávajú hlavne aktívni športovci, ktorý potrebujú pri rýchlej jazde perfektne vidieť. Avšak kontaktné šošovky s asférickou plochou používajú aj nešportovci. Pri zhoršených svetelných podmienkach im tieto šošovky napomáhajú k lepšej ostrosti videnia. Ako vidíte, nosenie šošoviek je výhodné hlavne pre samotného užívateľa, ktorý sa bude vďaka nim cítiť aj na zjazdovke pohodlne a sebaisto.
Svoje o tom vedia určite športoví lyžiari. Oni radšej ako klasické okuliare používajú kontaktné šošovky – nielen kvôli tomu, že šošovky sú pohodlnejšie, ale aj kvôli lyžiarskym okuliarom. Klasické lyžiarske okuliare si totiž na tie klasické nasadiť nemôžu. Mnohí z vás môžu namietať, že dnes sa dajú zohnať aj špeciálne lyžiarske okuliare, ktoré dokážu navyše korigovať aj očné vady. To je síce pravda, ale za také okuliare zaplatíte mnohonásobne viac ako za jedno balenie kontaktných šošoviek, ktoré vám vydrží 1 rok. Nákup šošoviek je tak často ekonomickejší.
Suchosť očí a slzenie
Čo si počať v prípade, keď vonku fúka silný vietor a pri prechode z tepla do zimy? Keď idete v zime von, dosť často sa stretnete so studeným, chladným vetrom, ktorý zapríčiní, že vaše oči začnú slziť. Slzy pomáhajú zvlhčovať suché oko. Jednou z možností, ako sa podobnému problému vyhnúť, je použiť špeciálne ochranné okuliare, ktoré vaše oči spoľahlivo ochránia pri veternom počasí. Vaše oči už nemusia zbytočne slziť. Na to si ale opäť musíte nasadiť kontaktné šošovky.
Slziť budete najmä v mrazivých dňoch, kedy teplota klesá pod 0 °C a pri prechode zo zimy do tepla a naopak. V takom prípade, ak máte nasadené šošovky, siahnite po zvlhčujúcich kvapkách. Tie vás ochránia pred dráždením šošovky alebo nepríjemným pocitom, že máte v oku cudzie teliesko. Niektoré moderné druhy šošoviek majú v sebe zabudované zvlhčujúce zložky, ktoré sa postupne uvoľňujú. Oko je tak dostatočne zvlhčené už v priebehu ich nosenia.
Sponzor článku: VašeŠošovky.sk