Ortokeratológia sa zaoberá úpravou tvrdých kontaktných šošoviek v rámci potreby zmeniť tvar rohovky. Táto metóda sa využíva u krátkozrakých pacientov, ktorý používajú tvrdé kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky sa nosia v noci, kedy môže dôjsť k miernemu upraveniu zakrivenia rohovky. Počas dňa pacienti používajú na korekciu spočiatku bežné kontaktné šošovky, kým sa tvar rohovky neupraví.
Zmena rohovky sa dosiahne použitím špeciálneho typu kontaktných šošoviek, ktoré majú opačný dizajn. Tento proces je reverzibilný, čo je veľkou výhodou v porovnaní s alternatívnymi operačnými metódami. Výhodou je aj bezbolestnosť.
Mohlo by sa zdať, že ide o novinku. Rovnako ako v mnohých iných odvetviach, prvé pokusy v tejto oblasti uskutočnili starí Číňania, ktorí vedia, že kompresia-stlačenie môže zmierniť príznaky krátkozrakosti. V modernej histórií, prvú kompresiu uskutočnila ortokeratologička J.B.E. Kaltová v roku 1888. Zlepšenie účinnosti tejto metódy ide ruka v ruke s rozvojom zariadenia, ktoré zobrazuje topografiu predného segmentu oka.
Čo sa týka účinku expozície, ortokeratologické šošovky zahŕňajú niekoľko faktorov. Stenčujú rohovku, zmenšujú hĺbku prednej komory, sploštenie a zakrivenie rohovky. Štúdie vysvetľujú účinok ortokeratológie zmenou hrúbky epitelu. Epitel rohovky je v strede tenší a v strednej periférii hrubší, v dôsledku pozitívneho tlaku v hornej časti šošovky a rohovky a negatívneho tlaku slzného jazierka. Po prvej noci s použitím týchto kontaktných šošoviek, korigovaných 10% myopie a refrakcie sa ustáli po 10 nociach. Nočné použitie je v celku bezpečné, vedľajšie účinky neboli spozorované.
Táto metóda sa rozšírila za posledných desať rokov. Súvisí to s vývojom nových materiálov s vyššou priepustnosťou, čo umožňuje nosenie šošoviek počas spánku. V niektorých krajinách boli založené spoločnosti, aby sa zaoberali touto otázkou. Ortokeratológia je populárna najmä vo Veľkej Británii, Amerike, Francúzsku, Číne a Japonsku.