Hydrofilné gélové (hydrogélové) kontaktné šošovky sú približne rovnako mäkké ako tkanivo. Znižuje sa tým mechanické podráždenie tkaniva a zvyšuje sa znášanlivosť gélu. Možnosť poškodenia oka je menšia. Hydrogélové kontaktné šošovky prepúšťajú vo vode rozpustné molekulové látky s nízkou hmotnosťou, ako napríklad kyslík, oxid uhličitý, kyselinu mliečnu. Hydrogél ako materiál na výrobu kontaktných šošoviek má priaznivejší vplyv na metabolizmus rohovky ako hydrofóbne polyméry.
Hydrofilné gély sú v zásade polyméry, ktoré obsahujú vysoké percento vody. Každá makromolekula je kombinovaná v priestorovej štruktúre chemickej väzby, čo zaručuje rozmerovú stabilitu a nerozpustnosť. Množstvo hydrofilných monomérov umožňuje tvorbu celého radu gélov s rôznymi vlastnosťami.
Za posledných štyridsať rokov hydrogély dosiahli veľké uplatnenie v medicíne vďaka ich priepustnosti pre molekulové látky s nízkou hmotnosťou, minimálnej interakcii proteínov a malému mechanickému dráždeniu tkaniva (vďaka mäkkosti a konzistencii gumových materiálov).
Výnimočné postavenie medzi hydrogélovými kontaktnými šošovkami na lekárske účely má materiál zvaný HEMA polymér. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam z hľadiska biokompatibility, toxicity a objemu vody je tento druh hydrogélu považovaný za štandardný v porovnaní s novými polymérmi v medicíne.
Rovnako tak v kontaktológii sú HEMA šošovky bežné. Vyplýva to z pomerne dlhého obdobia, počas ktorého použitie tohto materiálu dosahovalo dobré výsledky, z frekvencie jeho použitia a schopnosti stanoviť dlhodobé účinky jeho vplyvu na ľudský organizmus. Dostatočné narastanie, priaznivé vlastnosti zamedzujúce napätiu, ľahká tepelná sterilizácia, hydrolytická stabilita a odolnosť voči enzymatickému štiepeniu tvoria ďalšie predpoklady jeho popularity.