Hoci sa pokusy o implantáciu očných šošoviek robili už skôr, o skutočnom úspechu môžeme hovoriť až s vynálezom Sira Harolda Ridleyho, ktorý 29. novembra 1949 uskutočnil v Londýne prvú implantáciu vnútroočnej šošovky z plexiskla. A ako na svoj geniálny nápad prišiel? Počas vojny Ridley pracoval ako lekár na vojenskej základni, kde sa stretával s letcami, ktorým zostali v očiach zaseknuté kúsky plexiskla, z ktorých boli vyrobené kabíny stíhačky. Cudzie teleso v oku znamená vážne komplikácie a často stratu oka, Ridleyho však zaujalo, že v tomto prípade oko kúsky plastu bez problémov prijalo.
Hoci bol prístup oftalmológov k tejto operácii dlhú dobu veľmi kritický, Ridleyho myšlienka implantovať šošovku z plastu sa nakoniec ukázala ako geniálna. Až po zavedení druhej generácie vnútroočných šošoviek a zlepšení operačnej techniky bola táto metóda definitívne prijatá ako adekvátny spôsob liečby sivého zákalu a Sir Ridley sa dočkal uznania v posledných rokoch života. V roku 2000 mu za zásluhy udelila titul rytier sama anglická kráľovná Alžbeta II.
Dnes už sa na moderných pracoviskách, ako sú pracoviská Európskej očnej kliniky Lexum, užívajú výhradne „mäkké šošovky", vyrábané z hydrofilného alebo hydrofóbneho akrylátu a zo silikónu a otvor na zavedenie sa proti predchádzajúcim piatim až siedmim milimetrom zmenšil na veľkosť dva milimetre i menší. Vnútroočné šošovky získali v oftalmochirurgii i ďalší účel, okrem sivého zákalu sa stále častejšie používajú ako metóda refrakčnej chirurgie pri korekcii vysokej myopie (krátkozrakosti), hypermetropie (ďalekozrakosti) a astigmatizmu.
Ďalšiu „revolúciu“ v oblasti operácií sivého zákalu predstavujú tzv. prémiové multifokálne šošovky, ktoré pacienta zbavia ako ďalekozrakosti, tak i krátkozrakosti. Tieto operácie využívajú hlavne pacienti s očnou chybou krátkozrakosti, u ktorých sa už prejavilo starnutie a zmenšená pružnosť vlastnej šošovky, ktoré postihujú každého z nás, a tak sú nútení nosiť okuliare na blízko. Týmto prémiovým zákrokom Katarakta premium sme schopní vyriešiť ako krátkozrakosť, tak i ďalekozrakosť naraz a pacient nemusí nosiť okuliare žiadne. Oproti štandardným operáciám sivého zákalu sa tiež tento zákrok líši tým, že je plne hradený pacientom.
Sponzor článku: Evropská oční klinika LEXUM